У Києві відбувся хакатон зі створення датасету для штучного інтелекту в гуманітарному розмінуванні
Сьогодні, 5 травня, у Києві відбувся перший в Україні хакатон AI Labeling Sprint — практичний етап ініціативи зі створення навчальної бази даних для виявлення вибухонебезпечних предметів (ВНП) за допомогою безпілотників і штучного інтелекту.
Понад 50 студентів із технічних університетів України взяли участь у заході. За день роботи вони ідентифікували тисячі зображень вибухонебезпечних предметів, отриманих із сенсорів БПЛА під час польових робіт.
Відкриваючи хакатон, заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний наголосив на необхідності пошуку унікальних рішень, враховуючи масштаб проблеми забруднення вибухонебезпечними предметами, з яким зіткнулася Україна.
«Сьогодні ми закладаємо фундамент для першої в Україні бази даних, що навчатиме штучний інтелект виявляти міни. Те, що розпочиналося як експеримент — “а давайте спробуємо” — переросло в повноцінний проєкт із міжнародною підтримкою та реальними результатами. Зібрати дані — лише половина справи. Тепер важливо їх правильно обробити, навчити ШІ розпізнавати небезпеку й автоматизувати процеси, які рятують життя. Дякую кожному з вас за те, що долучаєтесь до безпечного майбутнього України», – сказав він.
Студенти працювали в десяти командах, змагаючись між собою у швидкості та якості анотації даних. Учасників підтримували експерти з UA Damage, The HALO Trust, Dropla Tech, Safe Pro, а також ветерани, які пройшли навчання з використання БПЛА та аналізу супутникових зображень.
Команда-переможці “Smart Hackers” отримала грошовий сертифікат на 2000$ за підтримки ПРООН в Україні та уряду Люксембургу.
Бенджамін Ларк, керівник Програми з протимінної діяльності ПРООН в Україні наголосив на важливості інновацій та партнерства:
«Україна сьогодні показує вражаючий рівень інновацій у сфері гуманітарного розмінування. Те, що ми бачимо — це майбутнє, яке створюється прямо зараз. Наша мета — зробити інновації доступними для всіх, хто працює у цій сфері. Для ПРООН важливо, що цей хакатон об’єднує всіх ключових учасників — уряд, ветеранів, технологічні команди, громадськість та міжнародних партнерів. Ми пишаємося співпрацею з Міністерством економіки, українськими інноваторами та вдячні уряду Люксембургу за підтримку, яка робить такі події можливими, перетворюючи ідеї в рішення».
Заздалегідь зібрана в польових умовах та ідентифікована в рамках хакатону інформація стане основою для навчання алгоритмів штучного інтелекту. Це, своєю чергою, допоможе пришвидшити темпи розмінування України, зробити цей процес більш ефективним і технологічним.
Співорганізаторами заходу стала українська компанія «UADamage», що використовує супутникові знімки та штучний інтелект для оцифрування замінованих територій.
Керівник UADamage Віталій Лопушанський, звертаючись до студентів, підкреслив важливість залучення молоді до інновацій та розробки технологічних рішень.
«Це унікальний досвід для кожного і кожної із вас. Ми дякуємо за вашу небайдужість і бажання долучитися до спільної справи – допомогти зробити розмінування України більш технологічним та інноваційним. Сьогодні це проміжний етап, далі – ми тренуватимемо штучний інтелект та створимо унікальну систему, яка допоможе обстежувати територію більш якісно і результативно», – додав він.
Хакатон AI Labeling Sprint організований Міністерством економіки України, платформою Demine Ukraine, Центром гуманітарного розмінування, компанією UADamage за підтримки ПРООН в України та уряду Люксембургу за сприяння Київської школи економіки.