Програма підтримки
Ринок гуманітарного розмінування в Україні — це новий сегмент, який може відіграти важливу роль у звільнені забруднених територій від вибухонебезпечних предметів для їх безпечного і продуктивного використання.
Гуманітарне розмінування — це один із типів розмінування, що передбачає сертифіковану діяльність із поступового розмінування суцільних масивів територій поза зоною бойових дій (понад 20 км від лінії зіткнення), зокрема сільськогосподарських земель, із проведенням контролю якості та передачею очищеної території.
Головною метою гуманітарного розмінування є безпека людей, щоб вони могли повернутися до своїх домівок та розпочати нормальне життя.
Як і в будь-якій іншій сфері послуг, ринок гуманітарного розмінування будується на попиті споживача на конкретний продукт – послуги із розмінування земель, та пропозиції надавача послуги – оператора, здатного надати такі послуги. На етапі запуску ринку важливу роль відіграє держава, яка забезпечує прозорі правила гри та надає підтримку учасникам ринку.
Станом на червень 144 000 км2 вважаються такими, що зазнали впливу введення бойових дій. Значна частина цих територій – землі сільськогосподарського призначення. Їх повертають до продуктивного використання після проведення нетехнічного обстеження у разі, якщо там не виявили мін та інших вибухонебезпечних предметів, або після проведення розмінування. З початку вторгнення завдяки роботі урядових структур та операторів гуманітарного розмінування вдалося повернути до використання 30 000 км2 земель. Однак ще більше земель досі потенційно заміновані.
На червень 2024 року, на ринку протимінної діяльності в Україні працює понад 40 операторів протимінної діяльності, які можуть надавати відповідні платні послуги та зробити суттєвий внесок у звільнення українських земель від вибухонебезпечних предметів. Розмінування є дороговартісною послугою, тому для стимулювання ринку у державному бюджеті України на 2024 закладено 3 млрд. грн. для компенсації фермерам витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення. Це своєю чергою сприятиме розвитку ринку протимінної діяльності в Україні.
Ринок гуманітарного розмінування передбачає, що будь-яка фізична або юридична особа може замовити послугу з розмінування землі у приватних операторів. Щоб пришвидшити процес розмінування українських земель та стимулювати розвиток ринку протимінної діяльності, Уряд ухвалив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення.
В рамках реалізації вказаного Порядку, закупівлі послуг з розмінування здійснюватимуться через електронну систему публічних закупівель Prozorro. Будь-який сертифікований комерційний оператор матиме змогу подати свою пропозицію в рамках відкритого тендеру на розмінування певної ділянки. Уряд компенсує з бюджету 80% вартості розмінування. 20% суми має покрити агровиробник, що працює на землі, яку будуть розміновувати.
Ключові завдання розвитку ринку гуманітарного розмінування в Україні включають:
- Зниження вартості очищення землі: створення механізмів, які дозволяють прискорити та здешевити процес очищення забрудненої землі.
- Створення та масштабування виробництва обладнання та машин для розмінування: розвиток вітчизняних виробників спеціалізованого обладнання.
- Залучення міжнародної підтримки: співпраця з іноземними партнерами для обміну досвідом та фінансової підтримки.
Порядок компенсації вартості послуг з розмінування сільськогосподарських ділянок:
- Сільськогосподарський товаровиробник (Фермер) подає заявку в Державний аграрний реєстр (ДАР), де здійснюється первинна перевірка — чи земля справді належить фермеру, чи пройшла вона нетехнічне обстеження і там справді виявили забруднення.
- Центр гуманітарного розмінування (далі - Центр) здійснює додаткову перевірку поданих документів.
- Центр визначає очікувану вартість розмінування с/г ділянки та проводить закупівлю таких послуг.
- Центр інформує фермера про завершені торги та оператора переможця.
- Фермер перераховує 20% вартості послуги на відкритий спецрахунок в обраному ним державному банку.
- Центр перераховує 80% вартості робіт на спецрахунок.
- Оператор протимінної діяльності розпочинає розмінування ділянки після резервування усієї суми.
- Оператор завершує розмінування ділянки та надсилає Центру документи, що підтверджують розмінування: акт виконання робіт, акт проведення інспектування очищеної/розмінованої землі.
- Центр гуманітарного розмінування перевіряє документи та надсилає їх банку.
- Банк перераховує кошти за розмінування оператору.
Заяву на отримання компенсації також можуть подати фермери, землі яких уже розміновані сертифікованими операторами протимінної діяльності в період з 24 лютого 2022 року до 15 квітня 2024 року.
Щоб отримати компенсацію необхідно:
- заповнити заявку на отримання компенсації;
- надіслати заповнену заявку на електронну адресу Центру гуманітарного розмінування ([email protected]).
Важливо до листа додати копії документів, що підтверджують сам факт розмінування:
- договір на надання послуг з розмінування;
- акт наданих послуг;
- документ, що підтверджує здійснення розрахунків за надані послуги.
Центр гуманітарного розмінування перевіряє документи, формує перелік фермерів, які відповідають вимогам і відправляє документи на розгляд Комісії з розгляду питань, пов’язаних з наданням компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення, при Мінекономіки, яка й ухвалює фінальне рішення.
Компенсація надаватиметься лише раз за одну забруднену ділянку.
Програма діє на всій території України, де є підтверджено забруднені або імовірно забруднені земельні ділянки.